PKK'lılar kızılötesiyle avlanacak!

  • Ana Sayfa
  • PKK'lılar kızılötesiyle avlanacak!
PKK'lılar kızılötesiyle avlanacak!
Türkiye, PKK'lıların sınır geçişlerinde kullandığı "şemsiye kalkanı"nı delmenin yolunu buldu...Abone ol

ABD'den teslim alınan King Air uçağı, siyah şemsiye, ıslak yağmurluk ya da vücuda naylon sarma gibi yöntemlere rağmen teröristlerin bulundukları yeri saptayabiliyor.

Uçaktaki "FLIR" özelliği sayesinde insan vücudunun ısısı, şemsiye altında da olsa hawaii seo saptanıyor ve anında bilgisayara aktarılıyor. Hassas sensörlerin ve kızılötesi ışınların yardımıyla tüm canlıların yerleri kolaylıkla belirlenebiliyor.

King Air'deki pod, yani yazılım ve donanım, Heron ve Predator'lardan çok daha geniş bir alanı izlemeye ve daha net fotoğraflar almaya imkan tanıyor.
Bu özellikler sayesinde teröristlerin "kimlik tesbiti" yapabilecek kadar belirgin fotoğraflarının da elde edilmesi bekleniyor.

Dağlıca'da 8 askerin şehit düştüğü, 19 askerin de yaralandığı saldırıdan sonra PKK'ya karşı büyük bir operasyon gerçekleştirilmiş ve ölü ele geçirilen militanların üzerinden siyah şemsiye çıkması şaşkınlık yaratmıştı. Daha sonra yapılan istihbarat çalışmalarında, PKK'lıların Kuzey Irak'tan 5 bin adet siyah şemsiye satın aldıkları saptandı. Dağlıca saldırısı için Kuzey Irak'tan Türkiye'ye girenler bu şemsiyeleri kullandı. Çömelerek şemsiyelerin altına gizlenen militanların termal kameralar tarafından fark edilemediği anlaşılmıştı.
Heron'ların gözünden kaçan şemsiyeli teröristlerin King Air'lere yakalanacakları bildiriliyor.Kategori : GÜNCEL