Zonguldak'a Çinli gelin

Zonguldak'a Çinli gelin
Çin'de tanıştığı kadınla evlenen Zonguldaklı genç, memleketinde Türk geleneklerine göre yapılan düğünle mutluluğunu paylaştı.Abone ol

Alaplı ilçesinden üniversite eğitimi için gittiği Çin'de bir şirkette dış ticaret uzmanı olarak çalışan Emrah Akman (27), arkadaşının doğum gününde Çinli Xue Hui (27) ile tanıştı.

Bir süre sonra evlenmeye karar veren Akman ile Müslüman olarak wisconsin seo ''Leyla'' adını alan Hui, Çin'de resmi nikahlarını kıydıktan sonra Türkiye'ye geldi.

Alaplı Belediye Çay Bahçesi'nde düğün törenleri gerçekleşen Akman çifti, akrabaları ve dostlarıyla çalınan Türk müzikleri eşliğinde eğlendi.

Emrah Akman, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin evlenmeden önce Müslüman olduğunu ve Leyla ismini aldığını söyledi.

Eşiyle, arkadaşlarının doğum gününde tanıştıklarını ve geçen yıl Çin'de nişanlandıklarını anlatan Akman, şunları kaydetti:

''Ben 8 yıldır Çin'de yaşıyorum. Öğrenci olarak gittim, mezun olduktan sonra da iş hayatımı orada sürdürdüm. Çince'yi çok iyi biliyorum. Eşim de yeni yeni Türkçe öğreniyor. Çin'de bir düğün yaptık. Alaplı'da yakınlarımızla mutluluğumuzu paylaşmak istedik. Eşim nişanlı olduğumuz dönemde Müslüman oldu. Dinimizi ona ve ailesine anlattım. Kendisine çok mantıklı geldi. Geçen yıl Alaplı'yı ve köyümü eşime gezdirmiştim. Burada fındık topladı, ilçemizin geleneklerini tanıdı. Düğünümüz de Türk gelenek ve göreneklerine göre oldu.''

Leyla Akman da eşini ve Türkiye'yi çok sevdiğini söyledi.

Yakınlarıyla eğlenen çift, hatıra fotoğrafları çektirdi.Kategori : GÜNCEL