Irak'tan petrol alımına başlandı

  • Ana Sayfa
  • Irak'tan petrol alımına başlandı
Irak'tan petrol alımına başlandı
Ara verilen petrol sevkiyatının başlaması için tekrar düğmeye basıldı. İlk petrol tankerleri çoktan Türkiye'ye giriş yaptı.Abone ol2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlandı. İlk ürünler t missouri seo ankerlerle taşınıyor.

Türkiye'nin, Kuzey Irak'tan doğrudan petrol almak için gönderdiği tankerler Habur sınır kapısı üzerinden dolu olarak yurda giriş yaptı. İşlemleri tamamlanan tankerler İskenderun’a doğru hareket etti.

Türkiye, Kuzey Irak'tan petrol ithalatına başladı. Erbil'deki bölgesel yönetim, merkezi hükümetin karşı çıkmasına rağmen uzun süredir kendi topraklarında ürettiği petrolü satmak için diplomasi yürütüyordu.

Habur'dan Kuzey Irak'a geçen tankerler, ham petrol getirmek üzere yola çıkmışlardı. Habur Sınır Kapısı'na gelen 6 tankerin müracaatı yapıldıktan sonra numunesi yapılarak daha sonra Mersin rafinerisine gönderildi. Buradaki testlerin olumlu gelmesinin ardından tankerler sınır kapısından çıkış yaparak İskenderun’a doğru hareket etti.Kategori : GÜNCEL