85 yılın rekor sıcaklığı yaşandı!

  • Ana Sayfa
  • 85 yılın rekor sıcaklığı yaşandı!
85 yılın rekor sıcaklığı yaşandı!
Türkiye 1927 yılından bu yana en sıcak günü yaşadı. İstanbul nemle birlikte sıcaklık 42'yi, Adana 45, Diyarbakır ise 43'ü gördü. Abone olTürkiye'de sıcak hava rekor kırarak son 85 yılın en sıcak günü yaşandı. Bir çok şehirde sıcaklıklar kırk derecenin üstüne çıktı. Uzmanlar sıcakların daha da artacağını belirtti.

ADANA: Nemle birlikte 45 dereceye ulaşan sıcaklık, insanlar kadar hayvanları da vurdu. Parktaki güvercinler suya girip, serinlemeye çalıştı. Sarıçam ilçesinde, saatlerce yük taşıyan at aşırı sıcaklara dayanamayınca öldü.

DİYARBAKIR: 43 derece olan hava sıcaklığı amazon ads yüksek nemle birlikte 4-5 derece fazla hissedildi. Vatandaşlar parklarda serinlemeye çalıştı.

ANTALYA: Sıcaklık gölgede 40 dereceyi buldu. Antalya Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanlar da bunaldı. Yetkililer, kafeslere özel sulama sistemleri yerleştirdi. Kafes duvarları üzerinden akan suyun altına girerek adeta duş alan ayılar, havuzda oyunlar oynayarak vakit geçirdi.

İZMİR: Termometreler öğle saatlerinde 39 dereceyi gösterdi. Nem oranının yüzde 50 olduğu kentte sıcaklık 43 derece hissedildi.

AYDIN: Didim ilçesinde dünyaca ünlü Altınkum Plajı'nda yerli ve yabancı turistler denizin ve güneşin tadını çıkardı. Hava sıcaklığı 35, deniz suyu sıcaklığı ise 25 derece ölçüldü.

MUĞLA: Kent merkezinde sıcaklık 40 derece, Fethiye'de 38, Köyceğiz'de 39, Marmaris ve Bodrum'da ise 36 derece olarak ölçüldü. Nem oranı 70 dereceye yaklaştı. Turistler ve vatandaşlar denize akın etti.

KONYA: 39 dereceyi bulan sıcaktan bunalan bazı vatandaşlar ağaçların altında uyumayı tercih etti. Park ve bahçelerde çalışan kadın mevsimlik işçiler süs havuzuna girerek serinlemeye çalıştı.

KARAMAN: Vatandaşlar parklardaki ağaçların gölgelerine uzanırken çocuklar ise havuzlara koştu. Hayvanların susuz kalmaması için belirli yerlere kap içinde sular konuldu.

BURSA: Sıcaklığın 37 dereceyi bulması, Bursa Hayvanat Bahçesi sakinlerini bunalttı. Zoo Park'ta develer hortumla yıkanırken, ayılar suda buzlu meyve yiyerek serinledi.

GAZİANTEP: Bazı vatandaşlar gazeteyi gölgelik yaparak sıcaktan korunmaya çalıştı, bazıları ise çeşmelerde yüzünü yıkayıp, serinledi. Bursa, Konya, Uşak, Bolu, Kırıkkale ve Çankırı'da kamu görevlisi hamile ve emzikli kadınlarla engelliler ve kronik hastalara 2 gün izin verildi.

ATA SU BİLE KÂR ETMEDİKategori : GÜNCEL